Worki pod oczami, sińce – oznaką choroby?

Pewne zachowania, takie jak niewystarczająca ilość snu, mogą powodować powstawanie cieni pod oczami. Ale czasami, niektóre osoby mają ciemne kręgi, nawet jeśli śpią bardzo dobrze, jak można to wytłumaczyć?Wiek i towarzyszące mu starzenie się skóry są jedną z głównych przyczyn pojawiania się worków pod oczami. Tłuszcz, który normalnie znajduje się w powiekach, aby p omóc wspierać oczy, przesuwa się do dolnej powieki z powodu grawitacji i zwiotczałej skóry. Skóra traci również elastyczność i jędrność. Dolne powieki mogą wówczas zwiotczeć i powstają worki pod oczami.

 

Podobnie jak cienie pod oczami, worki pod oczami mogą pojawiać się również rano. W nocy limfa, która jest odpowiedzialna za transport produktów odpadowych z krwi, może gromadzić się w dolnej powiece, co prowadzi do tymczasowego obrzęku. Obrzęk zwykle ustępuje rano, ale worki mogą utrzymywać się dłużej, zwłaszcza jeśli masz problemy z krążeniem.

 

Złe samopoczucie – oznaki choroby

 

Słabe krążenie krwi

Ponieważ okolica oczu jest bardzo wrażliwym obszarem, ze względu na cienkość skóry, jest ona bardzo podatna na zmiany w krążeniu krwi. Trwałe ciemne kręgi mogą być spowodowane problemem z krążeniem żylnym i mogą przybierać niebieski lub żółty kolor z ciemnymi refleksami.

 

Zmęczenie i brak snu

Najczęściej pojawienie się ciemnych kręgów jest spowodowane zmęczeniem. Kolor ciemnych kręgów jest spowodowany nagromadzeniem pigmentów krwi, które pojawiają się pod skórą. Jeśli się nie wysypiasz, limfa słabo krąży, a pigmenty zlepiają się ze sobą. Po dobrze przespanej nocy są one naturalnie ewakuowane!

 

Stres lub depresja

Jeśli stres lub niepokój jest taki, że uniemożliwia osobie dobrze spać w nocy lub jeśli osoba jest w depresji i powoduje to po raz kolejny brak spokojnego snu, będzie to powodować tworzenie ciemnych kręgów pod oczami. Istnieje wiele skutecznych naturalnych metod, aby pozbyć się stresu, być szczęśliwszym lub walczyć z depresją, pomyśl w szczególności o alternatywnych lekach lub zgłoś się do specjalisty – psychiatra Joanna Karwat walczy ze skutkami depresji u swoich pacjentów.

 

Palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu

Spożywanie alkoholu i/lub palenie tytoniu sprzyja występowaniu cieni pod oczami. Alkohol ma tendencję do powodowania obrzęków pod oczami.

 

Niektóre choroby

Rzadziej, niektóre choroby mogą wyjaśniać obecność ciemnych kręgów (głównie choroby dróg żółciowych lub wątroby).

 

Zmiany hormonalne

Pewne zmiany hormonalne, takie jak menstruacja lub menopauza, mogą również powodować powstawanie ciemnych kręgów.

 

Alergie

Alergie, dość rzadko, mogą powodować ciemne kręgi i worki pod oczami, które stają się czerwone i opuchnięte. Czasami alergie mogą również powodować swędzenie. Jeśli wdychasz kurz, pyłki, sierść zwierząt lub jakikolwiek inny alergen, wywołuje to (oprócz innych reakcji) napływ krwi pod oczy. Jest to od razu zauważalne, ponieważ skóra w tym miejscu jest najcieńsza na całym ciele.

 

Niedobór witaminy A

Problemy z widzeniem w nocy są powszechne u osób z niedoborem witaminy A. Brak tej witaminy powoduje zmniejszenie ilości pigmentu zwanego rodopsyną, który kontroluje sposób, w jaki nasze oczy postrzegają światło.

 

Choroba zapalna

Od tygodnia budzisz się z bolącymi, przekrwionymi oczami, ale nie miałeś żadnej imprezy ani nieprzespanej nocy? Ten ból i zaczerwienienie mogą być oznaką zapalenia błony naczyniowej oka, które często sygnalizuje, że w innym miejscu w organizmie toczy się inny stan zapalny. Choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczyca są chorobami zapalnymi, które powodują objawy w oczach u jednej na cztery osoby cierpiące na jedną z tych chorób. W takim przypadku warto skontaktować się ze specjalistą chorób wewnętrznych lub internistą – radzi Aleksandra Araszkiewicz.

 

Tarczyca nie pracuje prawidłowo

Przyjrzyj się uważnie zdjęciom, które zrobiłaś w czasie wakacji: jeśli twoje oczy wyglądają, jakby znalazły się w świetle reflektorów samochodu, może to być znak, że twoja tarczyca funkcjonuje nieprawidłowo. Wybrzuszone oczy, sińce pod oczami, mogą wskazywać, że tarczyca jest nadczynna (nadczynność tarczycy) i produkuje hormony, które atakują mięśnie i tkanki gałki ocznej.

 

Choroba Gravesa-Basedowa, która stanowi 75% przypadków nadczynności tarczycy, występuje 5-10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i powoduje objawy oczne w 50% przypadków.