Dobry pierwszy kontakt minimalizuje strach przed lekarzem

Paraliżujący strach przed wizytą u lekarza… Znacie to uczucie? Statystycznie te „obawy” nie są niczym nadzwyczajnym. Polacy lubią rozmawiać o swoim zdrowiu. Chętnie dzielą się nowinkami z branży medycznej i przeszukują medyczne zasoby Internetu. Przed wizytą u lekarza w realu wielu z nas broni się jednak na wszelkie sposoby. Boimy się bólu i diagnozy. Dzieje się tak choć wiemy, że w przypadku dolegliwości z wizytą u lekarza po prostu nie wolno zwlekać, a czas tyko pracuje na naszą korzyść.

 

Kogo boi się polski pacjent?

 

Ginekolog i dentysta – lekarze tych specjalności zdecydowanie nie należą do naszych ulubionych. To oni wywołują w nas największy strach. Aż 56,5% mężczyzn wykazuje niechęć do wizyt u stomatologa. Bardzo zbliżona liczba pań – 52,3% – ma obawy związane ze spotkaniem z ginekologiem. Co ciekawe, lekarz pierwszego kontaktu także nie należy do naszych faworytów. Kontakt z nim wywołuje większą niechęć niż spotkanie z okulistą, czy ortopedą.

 

Badanie tysiąca osób

 

Poprosiliśmy aż 1000 osób, by podzieliło się z nami swoimi obawami dotyczącymi wizyt u lekarzy. Ich doświadczenia podsumowaliśmy tu: https://www.badanie-opinii.pl/rejestracja-marzen Pierwsze miejsce przypadło stomatologom, bo to wizyta u nich kojarzy się z bólem (twierdzi tak aż 84,4% respondentów). Ciarki przechodzą nas na dźwięk specjalistycznego sprzętu używanego przez dentystów (47,75% badanych). Aż 37,5% ankietowanych wizyta u stomatologa kojarzy się ponadto z wysokimi kosztami leczenia. Nie zwracamy uwagi na to, jaki program medyczny jest w gabinecie. Nie ma to dla nas, pacjentów znaczenia. Ważne, by wizyta odbyła się szybko, sprawnie, kompetentnie, z użyciem nowoczesnych technologii.

 

Nie taki diabeł straszny

 

Sondaż przeprowadzony przez Badanie Opinii pokazuje jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jedynie 38% z nas odczuwa strach przed dentystą. Dzieje się tak w momencie umawiania się na wizytę. Strach wybiórczy, jedynie w niektórych przypadkach – to zjawisko występuje u 43,3% badanych. Pochwalić możemy tych, którzy w ogóle nie boją się kontaktu ze stomatologiem. To grupa 18,7%. Wyniki te traktujemy jako optymistyczne. Wierzymy, że przy profesjonalnym podejściu  i odpowiednich udogodnieniach dla pacjentów wizyta u stomatologów oraz lekarzy pozostałych specjalności nie będzie postrzegana w kategoriach strachu i obaw.

 

Rejestracja u lekarza – rejestracją marzeń

 

Jak wiadomo, pierwszy kontakt jest najważniejszy. Obawy związane z wizytą u lekarza łatwo pokonać już podczas rejestracji wizyty. Przede wszystkim maksymalnie ją ułatwić i uprościć. Długi czas oczekiwania na odbiór telefonu, czy na wyznaczenie terminu mogą sprawić, że wizytę odkładamy do momentu, kiedy ból będzie się już mocno dawał ze znaki.

Przeprowadzony przez Badanie Opinii sondaż nie pozostawia złudzeń. Aż 60,7% badanych za najbardziej optymalną uznało rejestrację online. Umówienie wizyty przez Internet, jak się okazuje, nie jest przeszkodą także dla osób powyżej 50 roku życia. Stanowią oni prawie połowę badanej grupy (aż 46,6%). Ponad połowa ankietowanych (51,7%) oczekuje przypomnienia SMS-em o zbliżającym się terminie wizyty, a 41,3% powiadomienia SMS o zapisaniu się do lekarza. Dla osób decydujących o organizacji pracy placówki medycznej znamienny powinien być wynik mówiący, że jedynie 19,2% ankietowanych preferuje rejestrację tradycyjną.

Ankietowani (aż 43,3% ) chcieliby także, aby recepcjonistka była osobą miłą i kompetentną oraz udzielała rzetelnych informacji.

 

Powyższe badanie pokazuje, że niewielkim kosztem możemy zmienić negatywne nastawienie pacjenta. Pozytywne doświadczenia z zapisami na leczenie to pierwszy krok w zminimalizowaniu strachu i obaw. Zapisy online, SMS-owe potwierdzenia i podtrzymywanie komunikacji z pacjentem tą drogą – takie funkcje posiada oprogramowanie Medfile. Pacjenci oczekują profesjonalizmu, a ten możemy łatwo osiągnąć korzystając z technologicznych nowości.